Skip to content
Increase font size Default font size Decrease font size
  • Image Slideshow
  • Image Slideshow
  • Image Slideshow
  • Image Slideshow
  • Image Slideshow
  • Image Slideshow
Titulinis Straipsniai Kino juosta Kino juostos naudojimo ir saugojimo taisyklės

Kino juostos naudojimo ir saugojimo taisyklės

Neeksponuotos ir eksponuotos kino juostos saugojimas:

Neeksponuota ir neišryškinta kino juosta:

  • Laikykite vėsioje vietoje, apie 13°С
  • Jeigu ruošiatės kino juosta nenaudosite daugiau nei 6 mėnesius laikykite ją -18°С temperatūroje
  • Šaltai saugotą kino juostą prieš ryškindami atšildykite lėtai, neskubėdami
  • Venkite ilgalaikio kino juostos dėžučių buvimo saulėtoje vietoje
  • Dėl didelių temperatūros pokyčių nelaikykite kino juostos automobilyje

Eksponuota bet dar neišryškinta kino juosta:

  • Išryškinkite kino juostą kuo greičiau po filmavimo
  • Jeigu ilgai neryškinate kino juostą gali atsirasti vaizdo regresija (vaizdo migracija, perėjimas iš vieno sluoksnio į kitą)
  • Po eksponavimo laikykite kino juostą šaltai
  • Jeigu kino juostos negalite išryškinti tuoj pat, saugokite ją šaldytuve
  • Šaltai saugotą kino juostą prieš ryškindami atšildykite lėtai, neskubėdami

Neišryškintos kino juostos savybės kinta laikui bėgant, tai juostos jautrumas šviesai, kontrastingumas, vualio intensyvumas, spalvų balansas, arba visų išvardintų savybių pasikeitimas. Neteisingas kino juostos laikymas kenkia labiau nei gamintojo nurodomi galimi savybių pakitimai. Laikymo temperatūrinio ir drėgmės režimų kontrolė, apsauga nuo radiacijos ir dujų poveikio, taip pat atsargus elgesys transportuojant prailgina kino juostos panaudojimo trukmę. Eksponuotą kino juostą ypač būtina saugoti nuo drėgmės ir aukštos temperatūros poveikio. Ją būtina greičiau išryškinti, siekiant išvengti vaizdo regresijos (vaizdo migracija, perėjimas iš vieno sluoksnio į kitą). O tai sumažina juostos jautrumą ir kadro kontrastą.

 

Temperatūra:

Kino juostos sensitometriniai (jautrumo šviesai, kontrastingumo, fotografinio sodrumo) pakitimai, susiję su juostos senėjimu, parastai priklauso nuo laikymo temperatūros: kuo temperatūra žemesnė, tuo lėčiau kinta kino juostos sensitometrinės savybės. Rekomenduojama norint išsaugoti optimalias neeksponuotos ar neišryškintos kino juostos savybes ją laikyti ne aukštesnėje kaip 13°С temperatūroje ir ne esant santykinei oro drėgmei iki 60%. Saugokite kino juostą nuo tiesioginių saulės spindulių – neprikausomai, ar ji originalioje pakuotėje, ar kino aparate. Nepalikite kino juostos patalpoje, jei joje gali akumuliuotis šiluma, pvz. uždarytame automobilyje, lėktuvo bagažo skyriuje, laivo triume, kur temperatūra gali pakilti ir daugiau nei 60°С. Tokiose sąlygose laikoma kino juostos kokybė tikrai nugrįžtamai nukentės. Jeigu negalite greitai išryškinti eksponuotą kino juostą, laikykite ją -18°С temperatūroje, bet neilgiau kelių savaičių.

Ilgiau laikant kino juostą, rekomenduojama saugojimo temperatūra nuo -18 iki -23°С, bet ne ilgiau trijų mėnesių. Tai leis sumažinti kino juostos sensitometrinius pakitimus, ir jie bus minimalūs.

Trumpalaikis iki 6 mėnesių
Daugiau kaip 6 mėnesiai
Temperatūra
Oro drėgnumas
Temperatūra
Oro drėgnumas
Neeksponuota kino juosta gamintojo pakuotėje
13°С
žemiau 60%
nuo -18°С iki -23 °С
žemiau 50%
Eksponuota bet dar neišryškinta kino juosta
nuo -18°С iki -23 °С
žemiau 20%
Nerekomenduojama *

* Neišpakuokite kino juostos iš gamintojo pakuotės, kol jos temperatūra nepakils aukščiau aplinkos temperatūros.

 

Kino juostos tipas
Standartinis temperatūros pokytis valandomis
14°С skirtumas
55°С skirtumas
Super 8
1 val.
1 val. 30min.
16mm
1 val.
1 val. 30min.
35mm
3 val.
5 val.

 

SVARBU: Neskubėkite išpakuoti kino juostos, laikytos žemoje temperatūroje- leiskite jai sušilti iki kambario temperatūros, tai neleis susidaryti kondensatui juostos paviršiuje ir nepažeis juostos ilgio.

 

Santykinė drėgmė:

Kadangi neįmanoma visiškai išvengti drėgmės patekimo net ir į standartinę kino juostos pakuotę, laikant kino juostą ilgiau nei mėnesį imkitės papildomų apsaugos nuo drėgmės priemonių- laikykite sandariuose polietileno plėvelės maišeliuose ar sandariose dėžėse.

 

Pastaba: Drėgmės kiekis juostoje nustatomas ne absoliutinės, bet santykinės oro drėgmės kiekiu. Santykinė oro drėgmė matuojama psihometru. Laikant nedidelius kino juostos kiekius, patalpos santykinei oro drėgmei matuoti galima naudoti ir buitinius oro drėgmės matuoklius. Visada lengviau išvengti drėgmės patekimo į kino juostą, nei drėgmę iš jos pašalinti. Todėl po filmavimo juostą sandariai supakuokite.

 

Santykinės drėgmės sukeliami kino juostos pokyčiai:

Aukštas kino juostos drėgnumas skatina pelėsių atsiradimą, taip ferotipijos efekto atsiradimą. Žemas drėgnumas sukelia statines iškrovas ir juostos formos pakitimus, atsirandančius juostai netolygiai džiūstant. Eksponuota kino juosta genda greičiau nei neeksponuota. Kompanija KODAK rekomenduoja kino juostą panaudoti per šešis mėnesius po pirkimo. Po filmavimo iškarto juostą supakuokite į gamyklinę metalinę dėžutę, sandūrą apklijuokite lipnia juosta, kad išvengti juostos drėgnumo pokyčių. Ryškinkite kino juostą kuo greičiau po eksponavimo. Drėgnumas mažesnis nei 50% paprastai padidina statinių iškrovų juostoje ir dulkių pritraukimo pavojų. Esant mažam drėgnumui kino juosta gali susiraityti- atsiranda taip vadinamas ”Niutono žiedų” efektas.

 

Garai ir dujos:

Kino juostos emulsijos jautrumą įtakoja aplinkoje esančios dujos (tokios, kaip formaldehido, sieros vandenilio, sieros dioksido, vandenilio peroksido) ir garai ( tokie, kaip tirpiklių, naftalino, detargentų, tarpentino, gyvsidabrio ir priemonių nuo grybelių ir pelėsių). Kino juostos įpakavimas apsaugo tik nuo kai kurių dujų poveikio, gi kai kurios kitos dujos gali pamažu prasiskverbti net ir pro hermetizuojančią lipnią juostelę. Todėl stenkitės nelaikyti kino juostas ten, kur gali patekti kenksmingos dujos ir garai, pavyzdžiui spintose su naftalinu ar panašiose vietose, nes gali atsirasti cheminis vualis.

 

Išryškintos kino juostos saugojimas ir laikymas:

Eksponuotą ir išryškintą kino juostą galima saugoti žymiai ilgesnį laiką nei neeksponuotą ar eksponuotą juostą, bet neišryštą.

Išryškintos kino juostos saugojimo rekomendacijos:

Trumpalaikis iki 6 mėnesių
Daugiau kaip 6 mėnesiai
Temperatūra
Oro drėgnumas
Temperatūra
Oro drėgnumas
Išryškinta nespalvota kino juosta
21°C
žemiau 60%
21°C
Nuo 20 iki 30%
Išryškinta spalvota kino juosta
21°C
Nuo 20 iki 50%
2°C
Nuo 20 iki 30%

 

Santykinės drėgmės poveikis išryškintai kino juostai:

Santykinis oro drėgnumas mažesnis 50% paaštrina statinių krūvių ir dulkių kaupimosi juostos paviršiuje problemą. Esant per dideliam oro drėgnumui kino juosta gali susibanguoti, susisukti - atsiranda taip vadinamas ”Niutono žiedų” efektas.

 

Niutono žiedai ir ferotipija:

Koncentriniai spalvoti žiedai, kartais atsirandantys ten, kur nėra gero kontakto tarp dviejų skaidrių paviršių, pavyzdžiui, dviejų stiklų ar dviejų kino juostų ( darant kopijas kontaktiniu būdu), vadinami Niutono žiedais. Šie žiedai yra šviesos interferencijos pasekmė ir susidaro tada, kai tarpas tarp dviejų paviršių yra artimas kurios nors šviesos spalvos bangos ilgiui.

Ferotipija- tai lygi blizganti dėmė ar grupė dėmių kino juostos emulsijoje. Šis efektas pasireiškia šiltoje ir ( ar) drėgnoje aplinkoje esant spaudimui. Ferotipijos efekto priežastimi gali būti kinio juostos džiovino rekomendacijų nesilaikymas juostos ryškinimo proceso metu, kino juostos suvyniojimas esant dideliam santykiniam oro drėgnumui ar laikant jau suvyniotą kino juostą aukštoje temperatūroje iki ar po apdirbimo.

 

Patarimai, kaip teisingai elgtis su kino juosta:

Nelaikykite kino juostos arti šildymo sistemos vamzdynų ir prietaisų arba tiesioginiuose saulės spinduliuose, nepriklausomai nuo kambario temperatūros. Palaikykite patalpoje pastovią temperatūrą, vėdindami ją, kad visų kino juostų sensitometrinės savybės išliktų vienodame lygyje. Rankomis vyniokite kino juostą atsargiai, tik laikydami už juostos kraštų, nes, ten, kur liečiama emulsija, gali pasikeisti juostos jautrumas šviesai. Lokaliniai juostos jautrumo šviesai pakitimai gali atsirasti kino juostos sulenkimo vietose arba per daug ją įtempus. Kino juosto traukimo traktas turi būti švarus, tuo pačiu apsaugosite kino juostos emulsiją ir jos pagrindą nuo įbrėžimų.

 

Patarimai, kaip sumažinti kino juostos pažeidimus eksploatacijos metu:

Pažeisti kino juostą gali bet kuri aparatūra, kurą filmuojame, apdirbate ar rodote kino filmus. Potencialiausi kino juostos pažeidimų prietaisai: kino projektoriai, montažo ir valymo aparatūra, įvairūs naudojamos aparatūros davikliai, kopijavomo aparatai, kino kameros.

Kad sumažinti galimus fizinius kino juostos pažeidimus, rekomenduojama:

  • Reguliarus techninis aparatūros aptarnavimas.
  • Reguliarus kino kameros ir kino projektoriaus juostos trakto valymas.
  • Kino juostos traukimo trakto judančių dalių (greiferio, dantračių, volelių) valymas ir profilaktinė apžiūra.
  • Kasečių reguliari apžiūra ir valymas.
  • Reguliarus kino juostos valymas.
  • Kino juostos kraštų tepimas ar padengimas apsaugine siekiant prailginti kino juostos eksploatacijos laiką.

 

Kino juostos valymas:

Geriausia kino juostą montuoti aparatūra, turinčią specialius lipnius, dulkes surenkančius volelius. Galima kino juostą valyti ir rankiniu būdu. Tačiau rekomenduojame naudoti ultragarsą naudojančią valymo techniką- kaip saugiausią ir efektyvesnę nei rankinis valymas ar dulkes surenkantys voleliai. Valydami rankiniu būdu naudokite minkštą neišskiriantį plaušelių audinį. Jai taip sausai valant lieka nešvarumų, panaudokite kino juostų gamintojų rekomenduojamus valymo skysčius. Nenaudokite tetrachlormetano, metanolio ar etanolio- jie pavojingi sveikatai.

 

Kino juostos archyvinis saugojimas- 10 metų ir daugiau:

Spalviniai kino juostos vaizdo komponentai mažiau atsparūs ilgai saugant ir labiau pažeidžiami, nei vaizdai metalinio sidabro pagrindu.

Kino juosta, skirta ilgam saugojimui, turi būti švari, valyti tik su profesionalia valymo aparatūra ir gamintojo rekomenduojamomis skystomis valymo priemonėmis. Nelaikyti kino juostos patalpoje, kurioje gali būti padidinta cheminių medžiagų garų koncentracija. Nelaikykite kino juostą aukštesnėje nei 21°С temperatūroje, ir palaikykite santykinį oro drėgnumą nuo 20% iki 50%7 Vyniokite kino juostą tik emulsija į vidų ir laikykite rites horizontalioje padėtyje. Papildomą informaciją rasite ISO 2803 arba ANSI PH1 43-1985 “Practice for storage of processed safety photographic film.